Czym są nasiona feminizowane konopi?
Nasiona feminizowane konopi to nasiona, z których wyrastają później żeńskie osobniki konopi. Zostały one stworzone w latach 90. XX wieku i pozwalają hodowcom na wykorzystywanie mniejszej liczby nasion, a tym samym potrzebują mniejszej ilości miejsca do uprawy. Tylko niewielka liczba z nich może stać się ponownie hermafrodytami. Hermafrodyty produkują zarówno żeńskie, jak i męskie kwiaty na jednej roślinie. Męskie kwiaty zapylają te żeńskie. Zapylone kwiaty produkują nasiona, które nie są tak przydatne w konsumpcji. Dlatego tak duże znaczenie mają odpowiednie warunki uprawy konopi.
Nasiona feminizowane są jednak hodowane w taki sposób, aby nie zawierały żadnych chromosomów męskich. Daje to pewność, że w zasadzie każda roślina nich wyhodowana będzie rośliną żeńską i będzie produkować pąki żywiczne, które są pożądane przez zdecydowaną większość hodowców.
Nasiona feminizowane są dzisiaj uzyskiwane na drodze rodelizacji lub z wykorzystaniem koloidalnego srebra. Rodelizacja jest rodzajem naturalnej manipulacji. Niekiedy, gdy żeński osobnik staje się zestresowany lub kończy swój cykl życia bez zapłodnienia, wytwarza własny pyłek. Celem rodelizacji jest utrzymanie procesu kwitnienia tak długo, aż roślina nie podejmie właśnie takich, drastycznych kroków. Dlatego gdy pojawiają się pręciki, należy zbierać pyłek np. za pomocą ligniny. Potem trzeba zadecydować, które pąki i pyłki można ze sobą połączyć, aby powstały feminizowane nasiona konopi. Jednak nie zawsze rodelizacja daje dobre efekty. Nie każda roślina ma bowiem taki sam okres kwitnienia. Ponadto pozostawianie roślin w zbyt długim stadium kwitnienia nie wpływa dobrze na przyszłe nasiona.
Trudniejsza, droższa i bardziej czasochłonna jest metoda z użyciem srebra koloidalnego. Daje jednak większe szanse na powodzenie. Do tego celu potrzebne są takie elementy jak woda destylowana, czyste srebro, bateria 9V, akumulator i lutownica. Czyste srebro jest drogie, ale bez niego nie da się uzyskać nasion feminizowanych. Na początku złącze baterii należy podłączyć do akumulatora za pomocą lutownicy. Przy czym przewody akumulatora muszą być złączone ze srebrem umieszczonym w wodzie destylowanej. Prąd elektryczny tworzy wówczas małe jony srebra, które unoszą się na wodzie. Po kilku godzinach taki roztwór przelewa się do aerozolu i spryskuje nim roślinę od chwili kwitnienia do czasu, aż twa wytworzy pyłki. Trwać to może nawet 14 dni. Pyłek ten można zebrać i bezpiecznie zapylić nim wybrane rośliny. Ta metoda daje 99% szans na powodzenie.